Mirek Topolánek svolal neformální summit EU

11. 02. 2009 | † 30. 09. 2015 | kód autora: 27b

Ten se uskuteční 1.3. a hlavním důvodem, který bude jednání nejvyšších zástupců členských států zajímat, je řešení finanční krize, její následky a dopady na evropskou ekonomiku. Po schůzce s Josém Barrosem o tom informoval veřejnost sám předseda EU pro tento půlrok, Mirek Topolánek.

Češi by hlavně chtěli slyšet o odporu států k protekcionalismu (je to způsob ekonomiky, kterým stát chrání vždy své podniky). Některé země ale připravují balíčky pro pomoc svým ekonomikám zužovaným dopady krize.

Nejvíce Topolánka rozzlobil prezident Francie Sarkozzi, který kritizoval francouzské automobilky, protože nevyrábí jen ve své zemi. Není to moudré pro celoevropskou ekonomiku. Podpoří se tím totiž pouze Francie. Francouzské automobilky navíc patří mezi veliké zaměstnavatele skoro po celé Evropě.

Topolánkův svolaný sraz se dočkal kritiky od Václava Klause. Ten se ohradil tím, že nevěří v jednoduché řešení jedinou shůzí. Řekl doslova, že racionální řešení nepřinese jeden summit končícíé ve čtyři ráno. Zopakoval svůj názor na krizi, která je podle jeho slov fenomén, kterému se prostě nedalo vyhnout...

Názor redaktora: Dávám naději spolupráci Evropy, ale i protekcionalismu. Každá země by se měla zařídit jak samostatně tak kolektivně a krizi nelze jen tak odvolat z funkce a pravdu má president ČR. Krizi tento summit těžko jen tak vyřeší...

 


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky ekonomika-finance

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.