Český podnikatel, když budeme mít Euro

10. 02. 2009 | † 30. 09. 2015 | kód autora: 27b

Abych pokračoval k plánům ke změnám koruny na Euro, musím se také zmínit o té skutečnosti, že dalším (už několikrát změněným) nejbližším datem pro změnu měny u nás je rok 2012. Mnoho občanů je proti, někteří mají proč, někteří ne, ale nyní se budeme zabývat Podniky. Jak na tom budou české podniky po případné změně měny v ČR?

Je to trochu jednodušší. Nejhorší situaci a možná i karch by mohly očekávat směnárny. Podle statistik, 85% zákazníků všech směnáren v České republice jsou právě zákazníci měnící koruny na Eura a naopak. Kdyby tedy přišly směnárny o drtivou většinu těchto zákazníků, přinese jim to obrovské potíže.

Vývozci, ti se už nikdy nebudou muset obávat změny kurzu koruny, pokud se jedná o státy s Eurem. Hodně našich exporterů vyváží například do Rakouska a Slovenska, kde už Euro je a tak by to znamenalo výhodu hlavně ve stabilizaci výnosů našich firem.

Dovozci budou moci počítat s podobnou výhodou jako exporteři. Jen s tím rozdílem, že jejich stabilizace se upevní nákladů. Nejčastěji dovážíme z Německa, Rakouska, Slovenska a všude, v těchto častých s námi obchodujících a k nám dovážejících států je Euro! Což ve výsledku znamená, že se nebudou podniky třást o cenu koruny vůči této měně...

Až na výjimky bude zahraniční obchod u nás jen plný radostných tváří, tvláště pokud během cesty ČR k Euru zanikne ekonomická krize....


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky ekonomika-finance

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.