Případný dopad eura pro fyzickou osobu v ČR

10. 02. 2009 | † 30. 09. 2015 | kód autora: 27b

Česká republika měla v rok jejího vstupu do Evropské unie jasný plán a to v roce 2008 změnit českou korunu na Euro. No, nějak se to nepovedlo, ale to neznamená, že nás to nečeká. Co pro nás, jako pro obyčejné občany, spotřebitele a daňové poplatníky, může taková změna znamenat?

Je to prosté, na našich výplatních páskách se všechny částky vydělí zhruba 25. Většinou podobným číslem se vydělí všechny ceny a podobně. Vlastně všechno, za čímž nyní vidíme znak "Kč", se vydělí číslem kolem 25, ale hlavní problém je v tom, že některé věci se vydělí číslem menším.

Například palivo nebo některé potraviny by mohly nenápadně podražit, ve výsledku můžeme přijít o stovky korun u realné mzdy. Například nepředpokládám, že by se rohlík prodával třeba za 5 Euro centů. Rohlíky a drobné potraviny podraží určitě a že se jedná o zboží, které nakupujeme vlastně každý den, může se ve skutečném měsíčním součtu i tak jednad o stovky korun (desítky Euro).

Palivo by mohlo také podražit a to dle mého názoru podle vzoru například Rakouska, takže o desítky haléřu za litr.

Jedním z těch, kterým se realná mzda (minimálně ze začátku) sníží nejvíce, jsou vrchní a hostinští. Například jedna slovenská hostinská zjistila, že se její DÝŠKA snížila o 90%, což pro ni ve výsledku znamená až deset tisíc slovenských korun měsíčně. Podle jejích slov nejsou slováci zvyklí na to, jak silná či slabá měna je, berou ji jako silnou a neuvědomují si, že třeba jeden cent je třicet slovenských haléřů.

Ovšem hlavní výhodu bude mít fyzická osoba na dovolené ve většině Evropské unie. Totiž neutrácet peníze za změnu měny je přecijen výhoda, žádný strach o bohym síly měny. Nákup všeho se zesnadní a obchodování například pro obyvatele pohraničí a zahraniční rekreanty se z hororu změní v pohodu.

Euro je vlastně neutrální změna, která nám přinese spousta výhod, ale i nevýhod. Hlavní podstatu věci tvoří druh naší práce a druh zboží, které nakupujeme nejčastěji. Jestli se tyto dva prvky po změně měny na Euro (a to kdekoliv) moc nezmění, bude to i pohádka...


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky ekonomika-finance

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.