jak se krize mohla rozšířit

09. 02. 2009 | † 30. 09. 2015 | kód autora: 27b

Jestliže jste absolutní lajk v ekonomice a nevíte, jak mohla krize s USA přejít až k nám, pokusím se vám to vysvětlit právě teď...

Představte si americkou bankovní společnost, která zkrachuje v důsledku let 2001 a 2001 (vysoký nárůst půjček). V této společnosti má třeba podíl nějaký velký podnik, který se tím dostane do velkých potíží. A tak tomuto velikému podniku klesne cena akcií.

Akcionáři z Evropy s tím nepočítali, nyní přišli o veliké peníze ze dne na den. Začínají krachovat další a další firmy na světě a představte si Českého investora, který má svůj kapitál ve společnostech v ostatní Evropě. A jak má společnost finanční tíseň, na akciích opět ztrácí. A tím ztratil hodně peněz i ten český investor.

No a představte si, že ten českýž investor je zároveň majitel například veliké sklárny. Je to sklárna, která patřila mezi největší české podniky. A jak začne podnik ztrácet, je to u nás řetězová reakce, zvlášť v tak malém státu.

Není to nijak extra složité, ale ani jednoduché a chápu, že někteří se v tom jen tak nevyznají. Je ale třeba základy ekonomiky znát, znát spojitost mezi státy finančně a nejen například diplomaticky (války apod). Proto doporučuji sledovat ekonomika, protože se týká konkrétně vaší peněženky, stejně jako peněženek všech lidí na světě...


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky ekonomika-finance

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.